Егзекутиран кинескиот Џек Мевосек | Правдико

Правдико

   

Егзекутиран кинескиот Џек Мевосек

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Серискиот убиец наречен кинески Џек Мевосек, поради начинот на кој убил 11 жени, е егзекутиран денеска, три децении по првото убиство, соопшти судот.

Кинескиот врховен суд ја потврди смртната казна. Гао Ченгјонг (54) ограбувал, силувал и убил 11 жени и девојки, во периодот меѓу 1988 и 2002 година. Тој бирал млади жени кои носеле црвено и ги следел до дома, им ги пресекувал грлата и им ги касапел телата. Најмладата жртва имала само осум години.

Kога бил уапсен во 2016 година, во медиумите било објавено дека на некои од жртвите им ги отстранил репродуктивните органи.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико