ЕК: Единствено СЈО води истраги за корупција на високо ниво | Правдико

Правдико

   

ЕК: Единствено СЈО води истраги за корупција на високо ниво

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Работата на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) продолжува во практика да биде попречувана, а Кривичниот суд редовно одбива да одреди истражни мерки (притвори, мерки на претпазливост, н.з.) што ги бара СЈО како дел од истрагите што ги води, стои во Извештајот за напредокот на Македонија, што денеска во објави Европската комисија.

katica-janeva2-11-09

Во извештајот, исто така, се нотира дека работата на СЈО е постојано мета на критики од Советот на јавни обвинители и од владејчката партија, додека од друга страна меѓународната заедница продолжува да инсистира на тоа на СЈО да му биде овозможено да ја исполни својата функција независно.

Европската комисија, во контекст на неопходноста од непреченото функционирање на СЈО, посочува дека се потребни „понатамошни надградби“ на автоматизираниот информатички систем за распределба на предмети во судовите за да се спречат какви било злоупотреби.

„Системот треба да осигура дека случаи нема да можат да бидат распределни кај одреден судија од политички или лични причини и ова треба да биде систематски надгледувано. Исто така, постојат наводи за директно мешање во назначувањето судии за специфичните случаи иницирани од Специјалното обвинителство“, стои во Извештајот на ЕК.

Европската комисија во извештајот го нотира и неусвојувањето на предлог-измените на Законот за заштита на сведоци што ги бараше Специјалното јавно обвинителство, од страна на Собранието.

Специјалното јавно обвинителство, во делот на извештајот кој се однесува на борбата против корупцијата, е посочено како единствен орган кој е проактивен во истрагите за копруција на високо ниво, во рамките на својот мандат, но кој и понатаму се соочува со недостиг од соработка со другите државни органи.

„Работата на Специјалното јавно обвинителство не смее да биде опструирана. Во годината што следува, земјата треба да овозможи целосна поддршка и ресурси за Специјалното обвинителство“, стои во препораките на Европската комисија.

Извор: Мета

Препорачуваме

Партнери на Правдико