ЕК ја предупреди Хрватска да го прилагоди законодавството со ЕУ | Правдико

Правдико

   

ЕК ја предупреди Хрватска да го прилагоди законодавството со ЕУ

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Европската комисија официјално ја предупреди Хрватска дека со развојот на дигиталниот пазар и трошоците за брзиот интернет би требало да бидат за 30 проценти пониски, кои официјален Загреб се уште ги нема внесено во неговото законодавство.

30092016114007_web_evropska_komisija

Хрватска, заедно со Грција, Ирска, Италија и Португалија е повикана да ја подобри размената на информации поради борбата со тероризмот.

Хрватска, како што се наведува, се уште не обезбедила автоматска размена на податоци како ДНК, отпечатоци на прст и размена на податоци за регистрација на возила.

Исто така, Комисјата ја повика Хрватска да ги укине дискриминаторските правила во поглед на дозволите за риболов.

Годишно, дозволите за риболов, имено, се издаваат само на лица со живеалиште во Хрватска, додека останатите можат да добијат само дозвола со важност од 30 дена.

Извор: Нова Македонија

Препорачуваме

Партнери на Правдико