ЕК: Македонија да ги почне преговорите за членство во ЕУ | Правдико

Правдико

   

ЕК: Македонија да ги почне преговорите за членство во ЕУ

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Македонија да ги почне преговорите за членство во Европската Унија, соопшти еврокомесарот Јоханес Хан, презентирајќи го извештајот за напредокот на Македонија.

„Направено е многу и тоа треба да биде пофалено, а Унијата соодветно да одговори на тие напори“, рече Хан и додаде дека препораката се базира на длабока анализа.

Тој истакна дека политиката за проширување на ЕУ носи резултати, а земјите од Западен Балкан ја потврдиле европската иднина.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико