ЕК очекува законот за јазици да се испрати до Венецијанска комисија | Правдико

Правдико

   

ЕК очекува законот за јазици да се испрати до Венецијанска комисија

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Европската комисија очекува Законот за употреба на јазиците да биде испратен до Венецијанската комисија, како што е најавено во планот 3-6-9, и го нотира вчерашното усвојување, изјави за МИА портпаролката на ЕК, Маја Коцијанчич.

– Имплементацијата на законот треба да биде во согласност со европските стандарди – вели Коцијанчич.

Додаде оти очекувањата на Европската комисија се Собранието сега да се фокусира на реформите и да се напредува во ЕУ агендата.

Извор: Нова Македонија

Препорачуваме

Партнери на Правдико