ЕК предлага продолжување на КОВИД сертификатите за уште една година | Правдико

Правдико

   

ЕК предлага продолжување на КОВИД сертификатите за уште една година

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Европската комисија (ЕК) предложи важењето на дигиталниот сертификат за КОВИД-19 да се продолжи за една година, односно до 30 јуни 2023 година.

„КОВИД-19 сè уште е распространет во Европа и во оваа фаза не е можно да се утврди влијанието на можното зголемување на инфекциите во втората половина на 2022 година или појавата на нови варијанти“, се вели во соопштението на ЕК. .

Проширувањето на оваа регулатива од страна на претставниците на Европската комисија ќе им овозможи на патниците да продолжат да го користат својот дигитален сертификат за КОВИД кога патуваат во ЕУ, каде што земјите-членки одржуваат одредени мерки за јавно здравје.

Портпаролот на ЕК, Кристијан Виганд, рече дека предлогот е навремено претставен за да им се овозможи на Европскиот парламент и на Европскиот совет навреме да ја завршат законодавната процедура пред истекот на актуелната регулатива.

Европскиот комесар за правда Дидие Реиндерс го објасни овој предлог со фактот дека никој не може да предвиди како ќе се развива пандемијата.

„Без ова проширување, ризикуваме да имаме многу различни национални системи и сета конфузија и пречки што тоа би ги предизвикало. Дигиталниот сертификат за КОВИД-19 на ЕУ се покажа како ефикасна алатка за олеснување на безбедно и бесплатно патување. Иако со нетрпение го очекувам денот кога повеќе нема да биде потребен, тој во меѓувреме ќе ни овозможи безбедно да се движиме низ Европа“, рече Рајндерс.

Во новиот предлог, ЕК додаде некои ограничени промени, главно во врска со вклучувањето на „висококвалитетни лабораториски антигенски тестови“ меѓу видовите на тестови за кои може да се издаде сертификат за тестирање.

Уредбата за воведување на дигиталниот сертификат стапи на сила на 1 јули 2021 година, а неговиот рок истекува на 30 јуни 2022 година.

Воведувањето на овој сертификат беше со цел да се овозможи слободно движење за време на пандемијата COVID 19.

Извор: Радио слободна Европа

Препорачуваме

Партнери на Правдико