Екс службеник на ЦИА уапсен за шпионажа во корист на Кина | Правдико

Правдико

   

Екс службеник на ЦИА уапсен за шпионажа во корист на Кина

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Поранешен офицер на Централната разузнавачка агенција (ЦИА) е уапсен во САД и е обвинет за шпионажа за Кина, соопшти Министерството за правда на САД, на 17 август. Александар Јук Чинг Ма (67) се соочува со максимална казна доживотен затвор ако биде осуден под обвинение за заговор со роднина, исто така поранешен офицер на ЦИА, односно за давање класифицирани информации за национална одбрана на кинеските разузнавачки службеници, се вели во соопштението на Министерството за правда. Ма треба да се појави денеска во американскиот окружен суд на Хаваи.

Ма, натурализиран американски државјанин роден во Хонг Конг, започна да работи за ЦИА во 1982 година. Обвинителите соопштија дека Ма ја напушти ЦИА во 1989 година и живееше и работеше во Шангај, Кина, пред да пристигне на Хаваите во 2001 година. Наводните злосторства започнале истата година кога Ма и неговиот роднина доставувале информации до разузнавачката служба на Кина за персоналот на ЦИА, операциите и методите за прикривање на комуникациите, соопшти Министерството за правда.

Извор: Радио слободна Европа

Партнери на Правдико