Ексдиректорот на Здравствениот дом во Крива Паланка зел телефони и телевизори без евиденција | Правдико

Правдико

   

Ексдиректорот на Здравствениот дом во Крива Паланка зел телефони и телевизори без евиденција

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Полицијата поднела кривична пријава против 60-годишниот Р.М. од Крива Паланка за сторено кривично дело злоупотреба на службената положба и овластувањето при вршење на функцијата директор на кривопаланечкиот Здравствен дом.

Како што информираат од МВР, во текот на 2013 и 2015 година пријавениот како директор на установата, при склучени договори за комуникациски услуги меѓу Здравствениот дом и мобилен оператор, подигнал мобилни телефонски апарати и телевизори, но не ги евидентирал во книговодствената евиденција на установата, ниту им ги доделил на вработените.

Исто така, во текот на 2013, 2014 и 2015 година, пријавениот, за телефонски број регистриран на претплатник на ЈЗУ Здравствен дом – Крива Паланка, извршил уплата од 168.007 денари.

Со ваквите дејства пријавениот ги оштетил установата од Крива Паланка, буџетот на РМ и Фондот за здравствено осигурување во вкупен износ од 809.607 денари.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико