Елитните адвокатски друштва од Њујорк со значително намален раст во 2015-та | Правдико

Правдико

   

Елитните адвокатски друштва од Њујорк со значително намален раст во 2015-та

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Минатата година се намали растот на профитот за група од 17 елитни адвокатски друштва со седиште во Њујорк.

startpage-masthead-slide

Правниот веб сајт American Lawyer објави дека приходите на големите адвокатски друштва во 2015-та се зголемиле за 2.3 %, односно цели 4.5 проценти помалку од 2014-та.

Профитабилноста се намалува на две од овие елитни адвокатски друштва веќе трета година по ред, се вели во статијата. Тие се: Cadwalader,Wickersham & Taft и Cahill, Gordon & Reindel.

Групата од 17 фирми имаат подобар рејтинг во 2014 година, кога тие ги надминуваат другите топ 100 правни фирми. Сега се случува спротивното.

 

Препорачуваме

Партнери на Правдико