ЕП ја поддржа Ковеси за шефица на обвинителството на ЕУ | Правдико

Правдико

   

ЕП ја поддржа Ковеси за шефица на обвинителството на ЕУ

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Европскиот Парламент одобри поранешната романска антикорупционерка Лаура Ковески да биде првиот избор за шеф на обвинителството на ЕУ. Претходно две парламентарни комисии ја ставија Ковеси на врвот на листата на кандидати.

Романските власти кои во моментов претседаваат со ЕУ активно лобираат против Ковеси, која лани беше отпуштена од нејзината функција. Ковеси во Романија е осомничена за злоупотреба на функцијата, поткуп и лажно сведочење од новоформираната контроверзна истражна агенција која истражува потенцијални кривични дела извршени од судии.

Критичарите сметаат дека обвиненијата против Ковеси се со цел да се намалат нејзините шанси за добивање на позицијата во Брисел.

Извор: Радио слободна Европа

Препорачуваме

Партнери на Правдико