ЕП одобри визна либерализација за Грузија | Правдико

Правдико

   

ЕП одобри визна либерализација за Грузија

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Европскиот парламент одобри визна либерализација за граѓаните на Грузија, со што се отвора можноста Грузијците да патуваат во Шенген зоната без визи. За визното ослободување гласаа 553 пратеници, 66 беа против, а 28 воздржани.

Останува уште неколку чекори за да може Грузија да добие визна либерализација, а се очекува Грузијците да патуваат без визи почнувајќи од крајот на март или почетокот на април, велат дипломати од ЕУ. Грузија подолг период се обидуваат да оствари поголема интеграција со Европа, но се фрустрирани со темпото со кое ЕУ сака да ги придвижи. поблиску.

Земјата се соочува и со постојаното настојување на Русија да го зголеми своето влијание, а овие две поранешни советски република имаа и кратка војна во 2008.

Извор: Радио Слободна Европа

Препорачуваме

Партнери на Правдико