Ердоган доби оштета од турскиот весник „Хуриет“ | Правдико

Правдико

   

Ердоган доби оштета од турскиот весник „Хуриет“

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган доби отштета од 20.000 лири (околу 10.000 евра) од турскиот весник „Хуриет“.

9AC3CDEECB39C24D8566F2B33EF6DBE2

Судскиот процес беше покренат против претседателката на Управниот одбор на „Хуриет“ Вуслат Доган Сабанџи и против новинарот Мехмет Јилмаз за текст објавен на 25 август 2914 година, кој содржел навреди кон претседателот Ердоган.

Адвокатите на Ердоган барале отштета од 100.000 лири (околу 50.000 евра).

Извор: Утрински Весник

Партнери на Правдико