Ердоган ќе ја прифати одлуката на Парламентот ако се изгласа враќање на смртната казна | Правдико

Правдико

   

Ердоган ќе ја прифати одлуката на Парламентот ако се изгласа враќање на смртната казна

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека Парламентот ќе заседава за повторното воведување на смртната казна.

765-574-b1c114accc498ba6276173e5e6da8610

Доколку пратениците позитивно се изјаснат за таква одлука, тој ќе ја подржи, но е согласен да ја прифати и негативната одлука.

Турција ја укина смртната казна во 2004 година, но по неуспешниот воен удар, Парламентот повторно ќе гласа дали смртната казна да се врати во законот или не.

Извор: 24Вести

Препорачуваме

Партнери на Правдико