Ердоган не се откажува од тужбите за навредa поднесени во Германија | Правдико

Правдико

   

Ердоган не се откажува од тужбите за навредa поднесени во Германија

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

erdoganИ покрај најавата на турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган дека ќе ги повлече сите тужби против луѓето кои го навредуваа, оние кои се поднесени против лица во Германија остануваат.

Како што изјави адвокатот на турскиот претседател, Ралф Хекер, оваа најава се однесува само за Турција.

“Во Германија, ништо не е променето”, германските медиуми ги цитираа неговите зборови.

Ердоган меѓу другите поднесе тужба и против германската  комичарка Јана Бемермана поради исмејувачки коментари.

Турскиот претседател вчера во својот говор во претседателската палата во турскиот главен град, соопшти дека тој ќе ги повлече сите тужби против луѓето кои го прекршиле законот.

Препорачуваме

Партнери на Правдико