Ердоган: Поинаку ќе реагиравме ако знаевме дека е руски авион | Правдико

Правдико

   

Ердоган: Поинаку ќе реагиравме ако знаевме дека е руски авион

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека Турција поинаку би реагирала ако знаела дека воениот авион, кој беше соборен на сириската граница, бил руски.

91CAA97E-01F2-46A5-8A8F-7FC93DE4161C_w640_r1_s

„Да знаевме дека тоа беше руски авион, можеби поинаку би ги предупредиле“, рече Ердоган за телевизијата Франс 24. Тој додаде дека рускиот претседател Владимир Путин не одговорил на неговиот повик по инцидентот, кој сериозно ги наруши односите меѓу двете држави.

Турската армија во вторникот собори руски воен авион Су-24 на границата со Сирија. Според тврдењата на турската армија авионот го нарушил воздушниот простор на Турција и оти пилотите повеќепати биле предупредени.

Руското Министерство за одбрана тврди дека авионот не бил во турскиот воздушен простор.

Извор: Радио Слободна Европа

Партнери на Правдико