Ердоган: Промената на Уставот не е моја лична амбиција | Правдико

Правдико

Виртуальное казино Vavada предлагает своим посетителям множество азартных игр, включая популярные слоты, рулетку и покер, а также другие развлечения. Главные достоинства Vavada - это простота использования интерфейса и обширный ассортимент игровых автоматов. Казино Vavada привлекает пользователей разнообразием бонусов и акций. Необходимо помнить о потенциальных рисках, связанных с азартными играми, и важно играть ответственно, устанавливая разумные лимиты на ставки.

   

Ердоган: Промената на Уставот не е моја лична амбиција

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави денес во Анкара дека е погрешно да се гледа на неговата желба за нов устав и пошироки овластувања како на лична амбиција.

0d21c85611c83cb0161b53a9ea0bb10a

Ердоган рече дека шефот на државата, кој го избира народот, треба да има повеќе власт а не да има само симболична улога.

Парламентарниот систем во Турција е застарен, рече Ердоган, додавајќи дека тој смета дека актуелната ситуација е неодржлива, во која народот избира и премиер и претседател.

Тој исто така рече дека очекува политичките партии и граѓанските здруженија да учествуваат во креирањето на новиот устав и поделбата на власта да биде една од главните точки на дискусија.

Народот, а не парламентот конечно треба да одлучи за нов текст, изјави турскиот претседател.

Препорачуваме

Партнери на Правдико