Ердоган рече дека неговата партија ќе се бори сé додека турскиот изборен одбор не донесе одлука | Правдико

Правдико

   

Ердоган рече дека неговата партија ќе се бори сé додека турскиот изборен одбор не донесе одлука

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, во четвртокот изјави дека неговата партија АК ќе се бори сé до конечната одлука на Високиот изборен одбор (ЈСК) за локалните избори што се одржаа на 31 март, еден ден откако главниот опозициски кандидат ја презеде функцијата на градоначалник на Истанбул.

По 17 дена приговори и пребројувања, Екрем Имамоглу ја презеде функцијата во средата и покрај барањето на АКП изборите за градоначалник во Истанбул да бидат поништени и повторени.

Во изјавата за членовите на синдикатот, Ердоган, исто така, рече дека Турција треба ефективно да ги искористи следните 4 години, сé додека не се одржат закажаните избори за да се справи со економските и безбедносните проблеми.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико