Ердоган: Судството да се исчисти од предавници | Правдико

Правдико

   

Ердоган: Судството да се исчисти од предавници

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека судскиот систем и некои други државни институции, вклучително и Турскиот совет за научно-технички истражувања, треба да бидат исчистени од предавници.

D1F9FCBF-2826-4AC6-A3C2-F9F128D57017_w308_h173

Турската полиција вчера презеде акции против следбениците на исламскиот проповедник Фетула Ѓулен, кој живее во САД. Акции беа преземени во 13 градови во Турција при што се приведени 27 луѓе – новинари, извршни директори, продуценти и полицајци, блиски до Ѓулен.

Последната година во Турција се извршени масовни чистки, при што беа прераспоредени голем број државни службеници, полицајци, обвинители и научници од Турскиот совет за научно-технички истражувања.

Препорачуваме

Партнери на Правдико