Ерменскиот суд ја поништи одлуката за ослободување на експретседателот Кочаријан | Правдико

Правдико

   

Ерменскиот суд ја поништи одлуката за ослободување на експретседателот Кочаријан

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Апелациониот суд на Ерменија ја поништи одлуката на понискиот суд кој го ослободи поранешниот претседател Роберт Кочаријан од притвор и го суспендираше неговото судење под обвинение за соборување на уставниот поредок во текот на последните недели од неговото децениско владеење кое заврши во 2008 година.

Кочаријан е обвинет дека и наредил на армијата да ги сузбие протестите против исходот од претседателските избори на кои победи неговиот наследник Серж Саркисијан. Десет лица, меѓу кои и двајца припадници на безбедносните служби беа убиени за време на немирите на протестите.

Извор: Радио Слободна Европа

Препорачуваме

Партнери на Правдико