ЕУ го осуди изрекувањето на смртна казна за Морси | Правдико

Правдико

   

ЕУ го осуди изрекувањето на смртна казна за Морси

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Судот во Египет во саботата ги осуди соборениот исламистички претседател Морси, и повеќе од 100 обвинети  со смртната казна поради бегство од затвор за време на револуцијата од 2011 година.

morsitrial

Високиот претставник на ЕУ за надворешна и безбедносна политика Федерико Могерини истакна дека Египет мора да ги гарантира правата на обвинетите на правично судење и независна истрага.

Могерини во соопштението наведе дека ЕУ верува дека оваа пресуда ќе биде преиначена по жалбата.

“ЕУ се противи на смртната казна без оглед на околностите. Смртната казна е сурова и нечовечка”, се вели во соопштението Могерини, за новинската агенција АФП.

И САД изразија силна загриженост во врска со смртната казна на Морси. “Постојано говоревме дека сме против практиката на масовни судења и пресуди кои се спроведуваат на начин кој е во спротивност со меѓународните обврски на Египет и владеењето на правото”, рече неименуван претставник на Стејт департментот, пренесува АФП.

Истакнувајќи дека се работи за прелиминарна одлука, властите изјавија: “Ние ја нагласуваме потребата за соодветен процес и индивидуални судења за сите во интерес на правдата”. Многу од луѓето кои беа осудени во саботата им беше судено во отсуство.

Судот ќе ја објави конечната одлука на 2 јуни, па според египетскиот закон, смртната пресуда ќе се достави до муфтија кој го толкува исламскиот закон за владата и донесува советодавна одлука.

Обвинетите имаат право на жалба дури и по препораките на муфтијата .

Морси, кој беше избран за претседател во 2012 година, бил на таа функција само една година пред војската го собори во јули 2013 година по барање на демонстрантите.

Препорачуваме

Партнери на Правдико