ЕУ и Косово ќе ја потпишат Спогодбата за стабилизација и асоцијација | Правдико

Правдико

   

ЕУ и Косово ќе ја потпишат Спогодбата за стабилизација и асоцијација

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

maja-kocijancicЕвропската унија и Косово денеска ќе ја потпишат Спогодбата за стабилизација и асоцијација се што се отвора патот за членство на Косово во Унијата. Најавено е дека Спогодбата ќе биде потпишана во Стразбур.

„Откако ќе биде спроведена, таа ќе донесе поголем економски просперитет, правна сигурност, владина одговорност и политичка стабилност на граѓаните на Косово“, изјави Маја Коцијанчич, портпарол на еврокомесарот за надворешна политика на Унијата.

Дипломатски извори за агенцијата Франс прес изјавија дека некои членки на Европската унија изразиле резерви околу оценките за постигнатиот напредок на Косово.

Извор:

Препорачуваме

Партнери на Правдико