ЕУ и Куба потпишаа Договор за политички дијалог и соработка | Правдико

Правдико

Виртуальное казино Vavada предлагает своим посетителям множество азартных игр, включая популярные слоты, рулетку и покер, а также другие развлечения. Главные достоинства Vavada - это простота использования интерфейса и обширный ассортимент игровых автоматов. Казино Vavada привлекает пользователей разнообразием бонусов и акций. Необходимо помнить о потенциальных рисках, связанных с азартными играми, и важно играть ответственно, устанавливая разумные лимиты на ставки.

   

ЕУ и Куба потпишаа Договор за политички дијалог и соработка

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

12122016120247_web_eu-cubaЕвропска унија и Куба потпишаа договор за нормализирање на односите – Договор за политички дијалог и соработка.

На церемонијата на потпишување во Брисел Договорот беше потпишан од високата претставничка за надворешни работи и безбедност Федерика Могерини и шефот на кубанската дипломатија Бруно Родригез Париља.

– Првиот Договор меѓу ЕУ и Куба во историјата… предвидува засилен дијалог, подобра билатерална соработка и заеднички акции за билатерални прашања – соопшти претходно Советот на ЕУ.

Могерини наведе дека со Договорот ЕУ е подготвена да ја поддржи економската и социјална модернизација во Куба.

Преговорите за Договор за политички дијалог и соработка се одвиваа во седум кругови – од април 2014 до март 2016 година, Документот треба да биде одобрен од Европарламентот.

Досега Куба беше единствената јужноамериканска држава без договор за меѓународна соработка со ЕУ.

Извор: Нова Македонија

Препорачуваме

Партнери на Правдико