ЕУ ја одби реформата за законот за авторски права | Правдико

Правдико

   

ЕУ ја одби реформата за законот за авторски права

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Пратениците на Европскиот парламент не ја изгласаа предлог уредбата за измена на законот за авторски права. Со таа уредба на технолошките гиганти, како „Гугл“, „Фејсбук“ и други корисници на туѓи материјали, би им било наложено да им плаќаат компензација на авторите за користење на преземени содржини.

Ројтерс пренесува дека вчерашната одлука е победан на технолошките компании, кои се борат против еднаквите услови во крреативната индустрија.

Одбиената реформа за законот за авторски права се базира на предлогот на Европската комисија, која се обидела да осигура, авторите, издавачите и другите, да добијат компензација доколку онлајн платформите, како „Фејсбук“, искористат нивна содржина.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико