ЕУ ќе го поддржи стопанството погодено од коронавирусот | Правдико

Правдико

   

ЕУ ќе го поддржи стопанството погодено од коронавирусот

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

 

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, изјави дека ЕУ ќе ги искористи сите инструменти кои ѝ се на располагање за да ги поддржи стопанствата на земјите погодени со коронавирусот.

Таа по ванредната видеоконференција на евролидерите посветена на мерките за справување со новиот вид коронавирус, најави дека за таа цел ќе биде формиран специјален фонд за одговор на епидемијата.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико