ЕУ нема да посредува во каталонската криза | Правдико

Правдико

   

ЕУ нема да посредува во каталонската криза

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Европските лидери ја отфрлија можноста ЕУ да посредува во спорот меѓу Шпанија и Каталонија, откако шпанската влада соопшти дека разгледува потези за одземање на каталонската автономија.

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск на маргините на самитот на Унијата во Брисел изјави дека „нема место за какво било посредување, ниту за меѓународни иницијативи и акции“. Претседателот на Европскиот парламент Антонио Тајани пак изјави дека никој во ЕУ нема да ја признае Каталонија како суверена држава.

Извор: Радио слободна Европа

Препорачуваме

Партнери на Правдико