ЕУ поднесува тужба против Полска | Правдико

Правдико

   

ЕУ поднесува тужба против Полска

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Европската комисија поднесува судска постапка против Полска поради независноста на судството и поради кршење на правото на ЕУ, пишува „Дојче веле“.

Полскиот Уставен суд пресуди дека договорите на ЕУ се некомпатибилни со полското право, со што се поткопува приматот на правото на ЕУ.

Европската комисија во средата објави дека ќе биде поднесена правна постапка против Полска за поткопување на правото на ЕУ и независноста на нејзиното национално судство.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико