ЕУ презема правни дејствија против Унгарија | Правдико

Правдико

   

ЕУ презема правни дејствија против Унгарија

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Во средата Европската Унија презеде правни дејствија против Унгарија поради законот со кој може да дојде до затворање на универзитетот, основан од американскиот милијардер Џорџ Сорос, пренесува Франс прес.

„Одлучивме да преземеме правни дејства поради Законот за високото образование, иако испратиме официјално предупредувачко писмо до унгарската влада”, изјави на прес-конференција вицепретседателот на Европската комисија, Валдис Домбровски.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико