ЕУ со нови санкции кон Русија | Правдико

Правдико

   

ЕУ со нови санкции кон Русија

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Европската унија донесе одлука за проширување на санкциите спрема руски државјани, со што на “црната листа” се наоѓаат 151 лице.

eeuu

Новите мерки запишаа на листата, нови 19 личности, меѓу кои се заменик министерот за одбрана Антолиј Антонов, Аркадиј Бакин, како и шефот на Дирекцијата за операции Андреј Катаполов. 

Во ЕУ нема да може да патуваат ниту членови на долниот дом на парламентот, Јосиф Кобзон и Валериј Рашкин, а останатите санкционирани се лидери на самопрогласените републики во Украина, ДНР и ЛНР.

Шефот на Комитетот за надворешни работи Думе Алексеј Пушков, наведе дека овие санкции го загрозуваат спроведувањето на договорот од Минск и дека нема ништо да реши, туку само ќе го искомплицира политичкиот дијалог.

Извор:Б92

Препорачуваме

Партнери на Правдико