ЕУ согласна за продолжување на санкциите кон Русија | Правдико

Правдико

   

ЕУ согласна за продолжување на санкциите кон Русија

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Министрите за надворешни работи на ЕУ се согласија за уште шест месеци да ги продолжат санкциите кон Русија, поради окупацијата и илегалната анексија на украинскиот полуостров Крим и поради поддржување на проруските сепаратисти на истокот на Украина.

eu-rusija

Конечната одлука ќе биде донесена на претстојниот самит на лидерите на ЕУ, кој следната недела ќе се одржи во Брисел.

Германската канцеларка Ангела Меркел е за продолжување на санкциите кои истекуваат кон крајот на јули.

Според одредени извештаи, Меркел го уверила земјите, како што се Словачка, Унгарија и Италија, да ги занемарат своите забелешки и да ги продолжат санкциите до јануари.

Санкциите се однесуваат на финансискиот и на енергетскиот сектор на Русија, а стапија на сила во јули 2014 година и оттогаш се продолжуваат на секои шест месеци.

Извор: Мета

Препорачуваме

Партнери на Правдико