ЕУ загрижена поради апсењата на курдските пратеници во Турција | Правдико

Правдико

Виртуальное казино Vavada предлагает своим посетителям множество азартных игр, включая популярные слоты, рулетку и покер, а также другие развлечения. Главные достоинства Vavada - это простота использования интерфейса и обширный ассортимент игровых автоматов. Казино Vavada привлекает пользователей разнообразием бонусов и акций. Необходимо помнить о потенциальных рисках, связанных с азартными играми, и важно играть ответственно, устанавливая разумные лимиты на ставки.

   

ЕУ загрижена поради апсењата на курдските пратеници во Турција

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Европската Унија е длабоко загрижена поради апсењето лидери и пратеници на прокурдската Народна демократска партија (НДП) во Турција и по тој повод контактирала со Анкара, изјави високата претставничка за надворешна политика и за безбедност на ЕУ, Федерика Могерини.

mogerini

Могерини на „Твитер“ објави дека Унијата контактирала со турските власти и оти е повикан на состанок амбасадорот на ЕУ во Анкара.

Странските агенции наведуваат дека засега никој од претставниците на ЕУ не можеле да изнесат детали за состанокот со амбасадорот.

Истовремено, турскиот министер за правда, Бакир Боздаг, рече дека апсењата на курдските пратеници се во согласност со законот.

Неколку часа по апсењето одекна експлозијата во јужниот турски град Дијарбакир, во кој мнозинството од населението се Курди.

– Меѓу жртвите има цивили и полицајци, а има и многу ранети – рече Боздаг, без да даде прецизни цифри.

Извор: Мета

Препорачуваме

Партнери на Правдико