Еврејската заедница згрозена од регистрaцијата на Здружението Цар Борис III во Охрид | Правдико

Правдико

   

Еврејската заедница згрозена од регистрaцијата на Здружението Цар Борис III во Охрид

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Еврејската заедница и Фондот на холокаустот на Евреите од Македонија се згрозени и навредени од регистрaцијата на Здружението Цар Борис III Охрид и од леснотијата со која во нашата држава се глорифицираат нацизмот, фашизмот и се шири говор на омраза. „Очигледно е дека зачестија регистрации на здруженија со бугарска самосвест кои носат називи на докажани соработници на нацистичка Германија. Тоа е свесна провокација и навреда за Еврејската заедница, навреда за македонската држaва и за нејзините граѓани… или некој можеби мисли поинаку, дека на овој начин, со промоција и величење на фашизмот и нацизмот, се зајакнуваат добрососедските односи?!“, се наведува во соопштението во кое се додава дека името цар Борис III е поврзано со прогонот и уништувањето на Евреите од окупираните територии од страна на фашистичка Бугарија за време на Втората светска војна.

„Да потсетиме, цар Борис III и владата на Царска Бугарија се директни виновници за депортацијата на повеќе од 11.300 Евреи од окупираните територии во Македонија, Грција и Србија, од кои 7.144 се Евреи од Македонија, во центарот за убивање Треблика, во окупирана Полска. Ова е еклатантен пример на негирање и искривоколчување на холокаустот, на исмевање и навреда за Евреите“, реагираат од Еврејската заедница и Фондот на холокаустот на Евреите од Македонија кои потсетуваат дека во врска со отворањето на културниот клуб „Ванчо Михајлов“ во Битола повикале „да се поведе постапка околу правната издржаност културни и други центри, граѓански здруженија и сл. да носат имиња на потврдени фашисти и докажани соработници на нацистите“. „Несфатлива е рамнодушноста на надлежните органи во прилики кога одредени поединци на најгруб начин ја искривуваат историјата и газат по достоинството на Евреите и на сите граѓани на Северна Македонија“, се наведува, меѓу другото, во денешното соопштение на Еврејската заедница и Фондот на холокаустот на Евреите од Македонија

Извор: Радио слободна Европа

Препорачуваме

Партнери на Правдико