Европа размислува за нова ковид-стратегија: прифаќање на вирусот | Правдико

Правдико

   

Европа размислува за нова ковид-стратегија: прифаќање на вирусот

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Кога за првпат беше прогласена пандемијата на коронавирус, на Шпанците им беше наредено да останат дома повеќе од три месеци. Со недели не ги пуштаа надвор ниту за вежбање. Децата добија забрана да одат на игралишта, а економијата практично запре, пишува Агенцијата Асошиејтед прес.

Сега, речиси две години подоцна, Шпанија се подготвува да усвои поинаков пристап кон ковид-19. Земјата со една од највисоките стапки на вакцинација во Европа и една од најпогодени економии од пандемијата сега се подготвува да го третира ковид како болест што треба да остане.

Слични чекори се разгледуваат во соседна Португалија и во Британија.

Идејата е да се префрли од кризен режим во режим на контрола и со начин на справување со вирусот како со грип или сипаници. Тоа значи да се прифати дека ќе се појават инфекции и ќе се обезбеди дополнителна грижа за ризичните луѓе и пациентите со компликации.

Шпанскиот премиер од левиот центар, Педро Санчез, сака Европската унија да разгледа слични промени сега кога напливот на варијантата омикрон покажа дека болеста станува сè помалку смртоносна.

„Она што го кажуваме е дека во следните неколку месеци и години ќе треба да размислуваме, без двоумење и според она што ни го кажува науката, како да управуваме со пандемијата со различни параметри“, рече тој во понеделникот.

Санчез рече дека промените не треба да се случат пред да заврши омикрон бранот, но официјалните лица треба да почнат да го обликуваат светот по пандемијата. Светската здравствена организација соопшти дека е премногу рано да се размислува за каква било итна промена.

Организацијата нема јасно дефинирани критериуми за прогласување на ковид-19 за ендемично заболување, но нејзините експерти претходно изјавија дека тоа ќе се случи кога вирусот ќе биде попредвидлив и нема постојани епидемии. Европскиот центар за превенција и контрола на болести ги советуваше земјите да преминат на порутинско справување со ковид-19 откако ќе заврши акутната фаза на пандемијата.

Во соопштението на агенцијата се вели дека повеќе држави во ЕУ, покрај Шпанија, ќе сакаат да усвојат „подолгорочен, одржлив пристап за надзор“.

Многу земји обземени од рекордниот број случаи на омикрон веќе се откажуваат од масовното тестирање и намалувањето на времето за карантин, особено за работниците кои не покажуваат повеќе од симптоми слични на настинка. Од почетокот на годината, наставата во шпанските училишта престанува само ако има големи епидемии.

Извор: Радио слободна Европа

Препорачуваме

Партнери на Правдико