Правдико

   

Европарламентот за одлуката на Европскиот совет за С. Македонија и Албанија

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Европскиот парламент денеска почнува четиридневна пленарна седница на која, меѓу другото, ќе се расправа и за последната одлука од самитот на Европската унија за датумот за преговори за членство со Северна Македонија и Албанија. Европарламентот во своите претходни резолуции изрази силна поддршка на стартот на преговорите со Скопје и Тирана. Европратениците ќе расправаат и за Брегзитот, за членовите и приоритетите на новиот состав на Европската комисија, како и за ситуацијата во Сирија.

Партнери на Правдико