Европол: Најмалку 30 илјади луѓе вмешани во шверц на мигранти | Правдико

Правдико

   

Европол: Најмалку 30 илјади луѓе вмешани во шверц на мигранти

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Најмалку 30 илјади лица се вмешани во шверц на мигранти и бегалци во Европа, изјави директорот на Европол Роб Вајнрајт за грчкиот весник „Катимерини“.

migranti

Според него, групите обично биле формирани од ситни криминалци од Сирија, Турција, Ирак и Грција. Шефот на Европол рече дека 15 Сиријци и Египќани, кои беа уапсени во Атина во март заработиле 7,5 милиони евра од трговија со луѓе.

Роб Вајнрајт посочи дека бандите често се занимаваат и со друг вид шверц, како шверц на оружје и дрога.

Извор: Радио Слободна Европа

Препорачуваме

Партнери на Правдико