Европол уапси повеќе од 300 лица и заплени еден тон кокаин | Правдико

Правдико

   

Европол уапси повеќе од 300 лица и заплени еден тон кокаин

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Полицијата уапсила повеќе од 300 лица и запленила повеќе од еден тон кокаин во еднонеделната акција против мрежа што се занимава со трговија на наркотици, криумчарење на луѓе и со криминал во Европа и пошироко, соопшти денеска Европол.

europol

Преку истрагата била откриена една лажна туристичка агенција во Грција која помагала во трговијата со луѓе и бордел во Австрија каде што канабисот бил одгледуван, пренесуваат светските медиуми.

Европол соопштува дека агенцијата ги координирала истрагите во ЕУ и 24 држави надвор од Унијата и дека во операцијата биле откриени криминални мрежи со потекло од Нигерија, Азија, Источна Европа и од други области.

„Земјите и организациите во светот кои работат заедно како еден субјект се современ одговор на тешкиот и организиран криминал кој не познава граници,“ изјави директорот на Европол, Роб Вејнрајт.

Полицијата, како што се додава во соопштението, идентификувала повеќе од 500 жртви на трговијата со луѓе.

Извор: Мета

Препорачуваме

Партнери на Правдико