Европската комисија ја повтори препораката за почеток на преговорите со ЕУ | Правдико

Правдико

Виртуальное казино Vavada предлагает своим посетителям множество азартных игр, включая популярные слоты, рулетку и покер, а также другие развлечения. Главные достоинства Vavada - это простота использования интерфейса и обширный ассортимент игровых автоматов. Казино Vavada привлекает пользователей разнообразием бонусов и акций. Необходимо помнить о потенциальных рисках, связанных с азартными играми, и важно играть ответственно, устанавливая разумные лимиты на ставки.

   

Европската комисија ја повтори препораката за почеток на преговорите со ЕУ

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Европската комисија потврди дека Македонија и Албанија ги исполниле условите за почнување на преговорите за пристапување во Европската Унија. Извештајот го потврдува напредокот постигнат од Скопје и Тирана во постигнувањето резултати во клучните области утврдени од Советот на ЕУ.

„Основните препораки за почнување на пристапните преговори остануваат валидни“, се вели во извештајот, пренесе новинската агенција „Танјуг“.

Најновиот извештај за напредокот на Северна Македонија и Албанија е дел од обновената заложба на Европската комисија за продолжување на политиката на проширување на ЕУ.

Извештајот е веќе испратен до земјите членки, кои треба да одлучат на министерско ниво, а потоа лидерите во март треба да се изјаснат дали ќе почнат преговорите за пристапување во Унијата.

Во моментот само Србија и Црна Гора се во преговори за членство во ЕУ.

По минатогодишната блокада на почнувањето на разговорите со Скопје и Тирана, францускиот претседател, Емануел Макрон, изјави дека оваа година ќе го поддржи почнувањето на разговорите за пристапување доколку извештајот на Европската комисија е позитивен.

„Го чекаме извештајот во март. Во зависност од тоа дали резултатите се позитивни и се воспоставува доверба, ние ќе бидеме во состојба да отвориме преговори“, рече Макрон.

Сè уште не е познато како на извештајот ќе реагираат Холандија и Данска, кои заедно со Франција покажаа резервираност минатата година и не го поддржаа почнувањето на преговорите за пристапување, пишува „Танјуг“.

Министерот за надворешни работи на Холандија, Штеф Блок, на состанокот на Советот на ЕУ во февруари во Брисел рече дека официјален Хаг може да даде зелено светло за Скопје, но дека Албанија има да направи уште многу кога станува збор за исполнување на условите за почеток на преговорите за пристапување.

Европската комисија очекува да се постигне консензус на самитот на лидерите на ЕУ на крајот на март за отворање на пристапните преговори со Скопје и Атина.

Дипломатски извори шпекулираат дека, покрај генерално зеленото светло за двете земји, Албанија нема веднаш да добие датум за почеток на преговорите.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико