Правдико

   

Европската комисија ќе ја предупреди Бугарија против давањето пасоши за инвестиции

© Copyright 2018 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Европската комисија ќе ја предупреди Бугарија поради практиката на давање пасоши на странци за инвестиции, јавија локалните медиуми.

Тоа е утврдено во извештај, кој се очекува да биде објавен утре. Некои светски агенции имале увид во нацрт документ во кој Комисијата тврди дека практиката богати странци да добиваат државјанство или постојан престој за големи инвестиции носи многу сериозен ризик од перење пари, корупција и затајување данок.

Во прелиминарниот текст на документот се наведени три земји од ЕУ во кои има слични практики – Бугарија, Малта и Кипар.

Извор: Радио слободна Европа

Партнери на Правдико