Европската Унија почна нова постапка против Полска поради правосудството | Правдико

Правдико

   

Европската Унија почна нова постапка против Полска поради правосудството

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Европската Унија ги објави денес постапките против Полска верувајќи дека законите неодамна усвоени од страна на полската влада ја поткопуваат независноста на судиите.

Европската комисија објави дека на Варшава ѝ испратила формално известување, што е прв чекор во правната постапка.

Полска има рок од два месеца да одговори на критиките на ЕК, објави АП.

Потпретседателот на Европската комисија, Франс Тимерманс, рече дека дисциплинските мерки за судиите во 2017 година „систематски ги поставуваат судиите под политичка контрола на извршната власт”.

Полска, како што објасни тој, има шанса да го објасни прописот или да го промени.

Комисијата изјави дека работи на заштита на владеењето на правото во Полска.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико