Европската Унија во судски спор против Кина поради извозните ограничувања | Правдико

Правдико

   

Европската Унија во судски спор против Кина поради извозните ограничувања

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Европската Унија поведе нов судиски спор против Кина пред Светската трговска организација (СТО) поради царината и квотите што ги применува на извозот на 11 клучни метали и суровини.

the-world-trade-organization-wto-logo-is-seen-at-324857

Со оваа тужба ЕУ им се придружи и на САД, кои го тужеа Пекинг за неоправдано фаворизирање на кинеската индустрија.

Претставници на ЕУ соопштиле дека официјален Пекинг ги крши прописите на СТО со воведување на ограничување на извоз на клучните суровини, со што врши дисторзија на пазарот, односно ја фаворизира кинеската индустрија на штета на европските компании и потрошувачи.

Кинеското министерство за трговија ги отфрли обвинувањата од Брисел, тврдејќи дека мерките се во согласност со правилата на СТО и дека имаат цел да ја заштитат животната средина.

Од Брисел порачаа дека Пекинг би можел поефикасно да ја поддржи заштитата на животната средина со други мерки, кои нема да ја погодат трговијата.

Извор: Мета

Партнери на Правдико