Европскиот парламент избира нов претседател | Правдико

Правдико

   

Европскиот парламент избира нов претседател

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Eвропскиот парламент на денешната пленарна седница треба да го избере новиот претседател за наредните две и пол години со што ќе се заврши кругот на назначувања на клучните позиции во ЕУ.

Социјалистичкиот пратеник Давид Мариа Сасоли е фаворит за позицијата откако кандидатурата на поранешниот бугарски министер Сергеј Станишев беше одбиена од мнозинството на социјалисти и конзервативни пратеници.

Извор: Радио слободна Европа

Партнери на Правдико