Европскиот парламент ја одби забраната за гиро и шиш-ќебапи | Правдико

Правдико

   

Европскиот парламент ја одби забраната за гиро и шиш-ќебапи

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Европскиот парламент денеска не изгласа забрана за употреба на месото што се користи за подготовка на гиро, донер и шиш-ќебап.

Приговорот за користење фосфат во месото не го собра потребното мнозинство, што значи дека во ЕУ и понатаму ќе се продаваат овие специјалитети. За усвојување на забраната недостигале три гласа, објави ЕП.

Фосфатот се користи во замрзнатото месо затоа што обезбедува подобра кохезија на разновидните компоненти и без него месото би се исушило.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико