Европскиот парламент ја усвои резолуцијата за Македонија | Правдико

Правдико

   

Европскиот парламент ја усвои резолуцијата за Македонија

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Европскиот парламент ја усвои резолуцијата на словенечкиот европратеник Иво Вајгл, која се однесува на извештајот на Европската комисија за 2016 година.

Резолуцијата беше усвоена со 503 гласови за, 113 против и 45 воздржани

Со оваа резолуција, која беше усвоена од Комисијата за надворешни работи на ЕП, уште еднаш се препорачува започнување на преговорите за членство на Република Македонија во Европската Унија.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико