Европскиот парламент со осуда за бруталната репресија во Венецуела | Правдико

Правдико

   

Европскиот парламент со осуда за бруталната репресија во Венецуела

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Пратениците на Европскиот парламент со мнозинство гласови ја осудија „бруталната репресија“ во Венецуела каде на антивладините протести во текот на април загинаа 28 лица.

Во резолуцијата на Европскиот парламент е наведено дека силно се осудува бруталната сила која ја покажале безбедносните сили на Венецуела, како и нерегуларните вооружени групи против мирните демонстранти, пренесе АФП.

Извор: Макфакс

Партнери на Правдико