Европскиот парламент со повик да им се овозможи на жените право на абортус | Правдико

Правдико

Виртуальное казино Vavada предлагает своим посетителям множество азартных игр, включая популярные слоты, рулетку и покер, а также другие развлечения. Главные достоинства Vavada - это простота использования интерфейса и обширный ассортимент игровых автоматов. Казино Vavada привлекает пользователей разнообразием бонусов и акций. Необходимо помнить о потенциальных рисках, связанных с азартными играми, и важно играть ответственно, устанавливая разумные лимиты на ставки.

   

Европскиот парламент со повик да им се овозможи на жените право на абортус

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Пратениците на Европскиот парламент во својот годишен извештај за родова еднаквост упатија повик да им се овозможи на жените право на абортус, што не е легално во сите земји членки на ЕУ.

news-2013-Maj-evropski_parlament_velika_519107771

Абортусот е чувствително прашање во ЕУ и многумина веруваат дека жените имаат право да одлучуваат за своето тело, а не на неродено дете

Прекин на несаканата бременост во  ЕУ е легално, но некои од земјите-членки, како што се Ирска, Полска и Малта имаат закони за забрана на абортусот.

Во Малта абортусот е целосно забранет, додека во Ирска абортусот е дозволен само ако животот на мајката е во опасност.

Пратениците на Европскиот парламент со големо мнозинство го поддржаа повикот за жените да “имаат право на пристап до контрацепција и абортус”, заедно со други мерки за намалување на родовата нееднаквост, како што се намалувањето на разликата меѓу платите и пензиите.

Повикот е составен дел од необврзувачки годишен извештај во кој е наведен напредокот во почитувањето на родовата рамноправност меѓу жените и мажите.

Препорачуваме

Партнери на Правдико