Европскиот парламент вклучен во истрагата за шпионирањето грчки пратеник | Правдико

Правдико

   

Европскиот парламент вклучен во истрагата за шпионирањето грчки пратеник

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Европскиот парламент ќе соработува со грчките власти за да го истражи „неподносливото и неоправдано“ државно шпионирање на грчки пратеник од ЕУ, изјави Јури Лаас, портпарол на претседателката на Европскиот парламент Роберта Мецола. „Незаконското следење на комуникациите на членовите е неподносливо и неоправдано. Такви прекршувања на принципите и вредностите кои ја сочинуваат основата на нашиот демократски систем не можат да се толерираат, без разлика во која земја членка се случуваат“, изјави Лаас, додавајќи дека Европскиот парламент веќе имал првично барање за информации од грчките власти и ќе ги сподели своите наоди „во наредните денови“.

Грчкиот претседател повика на истрага за прислушувањето од страна на државното разузнавање на Никос Андрулакис, лидер на грчката Социјалистичка партија ПАСОК и член на Европскиот парламент. Европскиот парламент, кој има 705 членови и ги обликува политиките на ЕУ, веќе има комитет кој ја истражува употребата на шпионскиот софтвер Пегасус во блокот од 27 земји. Скандалите со Пегазус во минатата година ги потресоа другите земји на ЕУ, вклучувајќи ги Франција и Полска.

Извор: Радио Слободна Европа

Препорачуваме

Партнери на Правдико