Европскиот суд и нареди на Русија да плати оштета на жртва на семејно насилство | Правдико

Правдико

   

Европскиот суд и нареди на Русија да плати оштета на жртва на семејно насилство

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Европскиот суд за човекови права и нареди на Русија да и исплати финансиска оштета на жртва на семејно насилство која ја напуштила земјата откако полицијата не преземала мерки за да ја заштити од заканите од нејзиното поранешно момче.

Според судот, руските власти ги прекршиле правата на Влаерија Володина врз основа на Европската конвенција за човекови права која забранува тортура и нехуман третман на казна и дискриминација. Русија ќе треба да и плати оштета од 20 илјади евра на Володина и судските трошоци од речиси 6000 евра.

Извор: Радио Слободна Европа

Препорачуваме

Партнери на Правдико