Европскиот суд одлучи: родителите на деца државјани на ЕУ, можат и тие да престојуваат во ЕУ | Правдико

Правдико

   

Европскиот суд одлучи: родителите на деца државјани на ЕУ, можат и тие да престојуваат во ЕУ

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Европскиот суд на правдата денеска донесе одлука родителите на децата државјани на членки на Европската Унија да имаат право да престојуваат во државите на ЕУ и доколку тие самите немаат државјанство од некои држави членки на Унијата.

Европскиот суд соопшти дека националните судови мора да се фокусираат на доброто на децата и на „ризикот кој со одвојување на децата (од родителите кои не се државјани на ЕУ) би можел да влијае на развојот на децата“.

Извор: Макфакс

Партнери на Правдико