Евростат: Бугарија и Хрватска се најсиромашните земји на ЕУ | Правдико

Правдико

   

Евростат: Бугарија и Хрватска се најсиромашните земји на ЕУ

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Според последните податоци на Евростат, Бугарија е најсиромашна земја во ЕУ, а зад неа е Хрватска.

Податоците на Евростат покажуваат дека девет земји членки се над просекот на ЕУ во однос на материјалната благосостојба на домаќинството.

Најбогат е Луксембург, кој е за 35 отсто над европскиот просек. Следува Германија со 22 отсто.

Австрија, Данска, Белгија, Холандија, Финска, Франција и Шведска се во групата земји кои имаат реална индивидуална потрошувачка од 9 до 18 отсто над просекот на ЕУ.

Романија не е во таа група, но е далеку пред Хрватска, која ја престигна во 2015 година.

Романија сега се изедначи со Полска и ја престигна Грција.

Извор: Макфакс

Партнери на Правдико