ФБИ: Изборни комисии во САД, мета на хакери | Правдико

Правдико

   

ФБИ: Изборни комисии во САД, мета на хакери

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Американското Федерално истражно биро откри дека лица, за кои се верува дека се странски хакери, упаднале во компјутерскиот систем на изборните комисии на некои држави.

8136629475_f6f0b408b3_z

ФБИ поради тоа препорачува на изборните претставници на сојузните држави да ја зајакнат безбедноста на своите компјутерски системи.

„Јаху њус“ наведува дека компромитирани системи за регистрација на избирачите имало во Аризона и во Илиноис.

Најсериозниот упад, наводно, се случил во Илиноис, каде претставниците на изборните тела соопштиле дека системот за регистрирање на избирачите бил затворен 10 дена минатиот месец, затоа што хакерите дошле до личните податоци на околу 200.000 избирачи.

Во Аризона станува збор за вметнување вирус во системот за регистрирање на избирачите, но еден од официјалните лица во таа држава изјавил дека личните податоци на избирачите не се отстранети.

Извор: Мета

Препорачуваме

Партнери на Правдико