ФБИ ја разби најголемата хакерска страна во светот, осомничени и Македонци | Правдико

Правдико

   

ФБИ ја разби најголемата хакерска страна во светот, осомничени и Македонци

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Американското Федерално биро за истражување (ФБИ) заедно со други агенции од уште 19 земји во светот ја разбија интернет страницата Даркод (Darkode), која е една од главните онлајн форуми на хакери за продажба и купување на бази на податоци и лични информации на корисници од цел свет.

6fa1d615-9251-49e5-a46f-6b6329daa902-1852753
– Даркод е една од најсериозните закани за податоци, зачувани на компјутери во САД и ширум светот. Тоа беше најголемиот и најпрофесионалниот форум на англиски јазик за кибер-криминалци од цел свет, соопшти Министерството за правда на САД.

Обвинителот Дејвид Хиктон изјави дека се уапсени 12 лица во Пенсилванија, а се трага по уште 70 лица во САД и во други 19 земји, меѓу кои се Велика Британија, Австрија, Македонија, БиХ, Бразил, Канада, Колумбија, Коста Рика, Хрватска, Кипар, Данска, Финска, Германија, Израел, Литванија, Нигерија, Романија, Србија и Шведска.

Сајтот имал околу 300 активни корисници. Тој бил затворен вчера, кога биле покренати обвиненија за кибер-криминалците, а уапсени се дел од нив.

На интернет страницата се продавале украдени бази на податоци, кои содржат милиони адреси на електронски пошти, како и други лични информации за корисници од цел свет. Пристап до овој форум можело да се добие само со покана од веќе регистрирани хакери на него.

Извор: еМагазин

Препорачуваме

Партнери на Правдико